Nörttitytöt
308483890_840fc68b94_z

Kesä on ohi, mutta ei masennuta vaan pyöräilllään syksyisiin nörttityttötapaamisiin. Kuva: Mo Riza, julkaistu Creative Commons -lisenssillä. https://www.flickr.com/photos/moriza/

Syksy tulee, ja samalla tulevat syksyiset nörttitapahtumat!

Nörttitytöt kokoontuvat syystunnelmissa eri puolilla Suomea: nörttinaisilla on paikallisryhmät jo Oulussa, Turussa, Tampereella, Helsingissä, Lahdessa ja Jyväskylässä. Lisäksi maassamme toimii kolme naisnörttikuoroa: Another Castle (Helsinki), Yet Another Castle (Tampere) ja What, Another Castle? (Turku).

Huom! Turun seudun naisnörtit ja GWU Jyväskylä eivät ole Nörttitytöt ry:n paikallistoimintaa. Pääkaupunkiseudun, Oulun ja Lahden nörttitytöt sekä Tampereen naisnörtit lukeutuvat Nörttitytöt ry:n paikallistoiminnaksi. Naisnörttikuorot Another Castle (Helsinki), Yet Another Castle (Tampere) ja What, Another Castle? (Turku) harkitsevat parasta aikaa asettuvatko Nörttitytöt ry:n siipien suojaan vai pysyvätkö itsenäisinä. Kuorolaiset voivat osallistua asiaa koskevaan keskusteluun Facebookissa Umbrella Castle -ryhmässä. Nörttitytöt-blogi tiedottaa mielellään kaikkien maamme naisnörttiryhmien tapahtumista, siis myös Nörttitytöt ry:hyn kuulumattomien ryhmien toiminnasta.

Jos sinun paikkakunnallasi ei vielä ole naisnörttitoimintaa, syyskausi on mitä oivallisinta aikaa pistää ryhmä pystyyn. Tukea ja apua ryhmän perustamiseen voi pyytää Nörttitytöt ry:ltä esimerkiksi sähköposteilemalla osoitteeseen: yhdistys(a)geekgirls.fi. Ilmoitathan myös ryhmäsi tapahtumista Nörttitytöt-blogiin esimerkiksi tällä kaavakkeella: http://bit.ly/1dQZlIT.

Jos haluat tukea Nörttityttöjen toimintaa, voit liittyä Nörttitytöt ry:n jäseneksi noudattamalla näitä ohjeita!

Nörttityttö-ryhmien tapaamisia:

 

Pääkaupunkiseudun Nörttitytöt

Sunnuntaina 7.9. klo 12 alkaen kahvilamiitti Ateneumin taidemuseon kahvilassa. Halukkaat voivat tutustua viimeistä päivää auki olevaan Tove Jansson -näyttelyyn, mutta istua voi myös vain kahvikupin ääressä turisemassa. Tämä olkoon samalla miitti kaikille Helsingin Sarjakuvafestivaaleihin osallistuville nörttitytöille – Tove-näyttely kun on myös virallinen osa Sarjisfestaria.

Perjantaina 12.9. klo 18 kokoontuu Nörttityttöjen kirjakerho. Tapahtumapaikasta keskustellaan parasta aikaa tapahtuman Facebook-sivulla, mutta todennäköisesti tapaamme jossakin pääkaupunkiseudun kirjastossa. Kirjakerhotapaamisessa käsitellään Justina Robsonin teosta Aitoa peliä – Kvanttipainovoima 1 (Keeping it real. Quantum gravity 1). Osallistujien oletetaan lukeneen teoksen. Muussa tapauksessa olet tervetullut spoilaantumaan. Tapaamisessa valitaan myös seuraava yhdessä luettava kirja.

Leffamiitti järjestetään jälleen syyskuussa Finnkinon Superpäivänä, jonka ajankohta paljastuu myöhemmin. Tervetuloa tapahtuman Facebook-ryhmään äänestämään, minkä elokuvan haluaisit käydä katsomassa.

Luvassa mahdollisesti myös erillinen Rakkautta ja Anarkiaa -leffafestarimiitti, josta voi kysellä tarkemmin Pääkaupunkiseudun nörttityttöjen FB-ryhmässä.

Nörttitytöt ry:n jäsenille suunnattu käsityökerho starttaa toimintansa syyskuun 21. päivä. Käsityökerho järjestää vierailuja sekä erilaisia iltamia, joissa askarrellaan kaikkea nörttiyteen liittyvää.

Another Castle (Helsingin naisnörttikuoro)

Lauantaina 6.9. klo 17-20 kokoontuu Helsingin naisnörttikuoro Another Castle Etelä-Helsingin kansalaisopisto Toimelassa, osoitteessa Iso Roobertinkatu 20-22, Helsinki. Uudet naisnörttilaulajat ovat tervetulleita harjoituksiin. Kuoro kokoontuu jälleen keskiviikkona 10.9. klo 18-20. Paikka varmistuu myöhemmin, tarkemmat tiedot tapahtuman sivulta Facebookista. Uudet naisnörttilaulajat tervetulleita myös näihin harjoituksiin.

 

Tampereen seudun naisnörtit

Leffamiitti ti 2.9. elokuvateatteri Niagarassa klo 20:30, ja elokuvana on The Congress, joka perustuu Stanislav Lemin science fiction -teokseen Futurologinen kongressi. Elokuvassa Robin Wright näyttelee ikääntyvää näyttelijää Robin Wrightia, joka saa tilaisuuden olla ikuisesti nuori: suuri elokuvastudio haluaa skannata ja animoida näyttelijän ja käyttää hänen digitaalista kopiotaan elokuvissaan seuraavien 20 vuoden ajan. Elokuva yhdistelee live-action-kuvaa ja animaatiota. Tarkemmat tapahtumatiedot Facebookissa Tampereen seudun naisnörttien sivulta ja siellä Sanna Siltaselta.

Visiitti Tampereen teatteriin lauantaina 6.9. klo 19, Frenckell-näyttämöllä Mustapukuinen nainen. FB-ryhmäläiset ovat lunastaneet lippunsa riviltä 15, samalle riville tai läheisille voi pyrkiä, jos lippuja vielä riittää!

Finnkinon “museomiitti” tiistaina 30.9. klo 18.15. Event Cinemaa eli yksityiskierros British Museumin Vikings: life and legend -näyttelyyn.

Kirjamiitti kokoontuu syyskuussa todennäköisesti teemanaan joko nuortenkirjat tai tiedekirjat. Miitin ajakohta ei ole vielä varmistunut, lisätiedot Facebookissa Tampereen seudun naisnörttien sivulta ja siellä Eija Isoviidalta.

Luvassa myös sarjakuvamiitti  ja lautapelimiitti, tarkemmat tiedot Tampereen seudun naisnörttien Facebook-ryhmästä. Sarjismiitistä kannattaa kysellä ryhmässä Mary Roselta ja sarjismiitistä Mai Jalta.

Yet Another Castle (Tampereen naisnörttikuoro)

Tampereen nörtein naiskuoro Yet Another Castle kokoontuu myös syyskuussa, tarkempaa ajankohtaa voi tiedustella kuoron Facebook-ryhmässä. Uudet naisnörttilaulajat ovat tervetulleita kuoroon!

 

Turun seudun naisnörtit

Maanantaina 15.9. alk. klo 18 Kuukausitapaaminen Panimoravintola Koulussa.

What, Another Castle? (Turun naisnörttikuoro)

Joka keskiviikko klo 18-20 kokoontuu Kuuvuoren nuorisotalolla Turussa What, Another Castle? eli nörtein naiskuoro täl puol jokkee! Uudet naisnörttilaulajat tervetulleita harjoituksiin. Lisätiedot kuoron Facebook-ryhmässä.

 

Oulun seudun Nörttitytöt

Lauantaina 20.9. klo 14 lauta- ja roolipelimiitti Cafe Roosterissa. Tarkemmat tiedot Oulun seudun Nörttityttöjen Facebook-ryhmästä.

Keskiviikkona 24.9. klo 18 kirjamiitti Cafe Roosterissa. Tällä kertaa jutellaan suosikki- ja inhokkileffoista, jotka pohjautuvat kirjoihin.

 

Lahden seudun Nörttitytöt

Kuukausimiitin ja muiden mahdollisten tapahtumien ajankohtaa voi tiedustella Lahden seudun Nörttityttöjen Facebook-ryhmässä.

 

GWU – Jyväskylä

Lautapelimiitti suunnitteilla, keskusteluun ajankohdasta, paikasta yms. voi osallistua GWU – Jyväskylän Facebook-ryhmässä.

 

Muita tapahtumia

Tampereella

Avoimet ovet joka tiistai klo 18 alkaen Tampere Hacklabissä (Peltokatu 31). Tampere Hacklab on kaikille avoin yhteisöllinen työpaja. Jäsenille on tarjolla monia työkaluja ja laitteita, mm. 3D-tulostin ja laserleikkuri. Tapahtuma maksuton, ei ikä- tai sukupuolirajoitteita.

Lauantaina 20.9. klo 12-15 Sherlock Holmes -iltapäivä, Monitoimitalo 13 (Satakunnantie 13), Tampere. Sherlock Finland ry:n järjestämän iltapäivätapahtuman ohjelmassa on Elina Karvon luento “Sherlock Holmesin eksentrisyys – esimerkkeinä Granadan ja BBC:n TV-sarjat”, lukupiiri Baskervillen koirasta, sekä kaikille kiinnostuneille avoin jäsenkokous, jossa ideoidaan yhdistyksen toimintaa ja yhdistyksen hallitukselta voi kysellä kaikesta tulevasta. Ei pääsymaksua, avoin kaikille, tila on esteetön.

Lauantaina 20.9. klo 10-16 Saku 2014 – Näe ja koe uutta & vanhaa Amigaa, Pääkirjasto Metso, Tampere. Suomen Amiga-käyttäjät ry järjestää Tampereella 20.9. Saku 2014 -tapahtuman. Tapahtumassa tutustuttavana uutuudet kuten AmigaOS 4.1, MorphOS 3 ja AROS viimeisimmissä kuoseissaan sekä runsaasti retrokoneita Commodoreista ja Amigoista muihin aikalaisiin. Demoja, pelikilpailuja, vapaata käyttöä ja runsaasti samanmielisiä harrastajia. Paikalla on legendaarinen Commodore/Amiga-johtaja Petro Tyschtschenko esittelemässä uunituoretta muistelmateostaan. Mukaan on lupautunut myös Amiga Forever -emulaattoripaketin kehittäjä Michael Battilana Cloantolta Italiasta. Tapahtuma on ilmainen ja avoin kaikille.

Oulussa

Torstaina 4.9. klo 19 Oulun Sarjakuvaseura ry:n sarjakuvatapaaminen Never Grow Oldissa (K18). Tapahtuma järjestetään joka kuun ensimmäinen torstai. Lisätiedot: http://www.ruutukaava.com/

26.-28.9. Maracon XXXIII, Kaijonharjun nuorisotalo, Kalevalantie 5, Oulu. Maraconit ovat Oulun yliopiston roolipelikerho CRYO ry:n noin neljä kertaa vuodessa järjestämiä rooli- ja lautapelitapahtumia, joissa peliseuraa ei puutu mihinkään vuorokaudenaikaan! Maracon XXXIII:n ohjelmassa on luvassa mm. nopanheittokisaa, figumaalauskilpailua (pro- ja aloittelijasarjat erikseen), Magic the Gathering -kisausta sekä joko kortti- tai lautapelikilpailua. Myös tori & taidekuja tarjoaa houkutuksia ja CRYOn upouusi Artemis-avaruuslaivasimulaattorikin pyritään saamaan coniin mennessä lentokuntoon. Tapahtuman tärkeintä ohjelmaa on tietenkin vapaa pelaaminen – CRYO tuo paikalle massiivisen kasan lautapelejä ja roolipelejä löytyy ilmoitustaulun täydeltä niin aloittelevaan kuin kokeneeseenkin makuun. Tapahtuma on pääsymaksuton ja kaikille avoin. Maraconit ovat myös aina päihteettömiä.

Helsingissä

5.-7.9. Helsingin sarjakuvafestivaaliFestivaalin pääteltta ja Pienlehtitaivas sijaitsevat Lasipalatsin aukiolla (Mannerheimintie 22–24, Helsinki). Festivaalin teemoja ovat tänä vuonna sateenkaarisarjakuva ja saksalainen sarjakuva. Festivaalit on osa Setan 40-vuotisjuhlavuoden tapahtumia ja ohjelmassa nostetaan esille vähemmistötaiteilijoita ja kantaaottavaa sarjakuvaa. 

Tove Janssonin 100-vuotisjuhlanäyttely Ateneumin taidemuseossa 7.9. saakka. Ateneumin näyttely kattaa Janssonin tuotteliaan uran kaikki vaiheet: maalaustuotannon aina 1930-luvun surrealistishenkisistä teoksista 1950-luvun modernismiin ja 1960-70-lukujen abstraktimpaan ilmaisuun, Garm-lehden oivaltavan satiiriset sodanvastaiset kuvitukset, julkisiin tiloihin valmistuneet monumentaalimaalaukset sekä kansainvälisesti huikean suosion saavuttaneet muumihahmot tarinoineen. Näyttely on maksullinen, hintatiedot Ateneumin sivulla.

Tiistaista 2.9. alkaen As if! Ysäriteinileffat elokuvateatteri Orionissa, Eerikinkatu 15, Helsinki. 1990-luvun amerikkalaiset teinielokuvat loivat valkokankaalle maailman, jossa high school on oma universuminsa ja ruokala sen päänäyttämö. Näissä elokuvissa nuoret naiset antavat palaa, ironia kuplii, angsti velloo ja konfliktit koetaan sosiaalisten klikkien välillä. Musiikki ja muoti napapaidoista lökäpöksyihin olivat olennainen osa elokuvien vetovoimaa ja levisivät elokuvateatterista arkeen. KAVIn esityssarjassa nähdään 12 genren keskeistä teosta. Liput 6,50 € / KAVIn klubikortilla 5 €, katso elokuvakohtaiset ikärajat KAVIn nettisivuilta.

18.-28.9. elokuvafestivaali Rakkautta & AnarkiaaSuomen suurin ja kaunein elokuvafestivaali Helsinki International Film Festival – Rakkautta & Anarkiaa järjestetään vuosittain syyskuussa. Kulttuurin ystävät ja kyltymättömät cinefiilit vaeltavat pääkaupunkimme teattereihin luomaan viilenevään syksyyn ainutlaatuista, lämmintä festivaalitunnelmaa. Vuonna 1988 perustettu tapahtuma juhlii elokuvataidetta ja esittelee ennakkoluulottomasti rohkeita, ristiriitaisia ja visuaalisesti häikäiseviä uusia elokuvia. Festivaali täydentää pääkaupungin elokuvatarjontaa tuomalla teattereihin ajankohtaisia elokuvia, joita Suomessa ei muuten olisi mahdollista nähdä. R&A:n ohjelmisto koostuu sekä tunnettujen että tuoreiden tekijälahjakkuuksien nerokkaimmista uutuuksista.

Poromagia järjestää joka viikko peliturnauksia Helsingin Pasilassa (Opastinsilta 7 B, Hki)
Ti klo 17:00 – 21:00 War Head Fight Club – Ilmainen!
Ke klo 15:00 eteenpäin – MTG: Commander -liiga  – Ilmainen!
Ke klo 17:00 eteenpäin – Legacy ja Modern -turnaukset vuoroviikoin – osallistumismaksu: 5 €
To klo 17.00 Casual Draft – osallistumismaksu: 15 €
To klo 16:30 eteenpäin – PKMN: Pokemon-liiga  – Ilmainen!
To klo 16:30 eteenpäin Theros League
Pe klo 17:00 – MTG: FNM Standard, kuukauden viimeinen perjantai Modern – osallistumismaksu: 5 €
Pe klo 17:30 – MTG: FNM Booster Draft – osallistumismaksu: 15 €
Peliturnausten kotisivut ja lisätietoa.

Ilmianna tapahtumasi Nörttitytöille!

Jos sinulla on tapahtuma, jonka haluat jakaa Nörttityttöjen lukijoille, voit ilmoittaa tapahtumasi meille osoitteessa http://bit.ly/1dQZlIT.

Tapahtumailmoitusten viimeinen jättöpäivä on jokaisen kuukauden 20. päivä (esim. deadline lokakuun tapahtumille on 20.9.2014).

Tapahtumien toivotaan olevan sellaisia, että niiden voidaan olettaa kiinnostavan lukijakuntaamme. Toimitus varaa oikeuden valita ja muokata tapahtumailmoituksia. Kysymysten ja ongelmien kanssa voitte ottaa yhteyttä osoitteeseen toimitus@geekgirls.fi.
*****
Muutokset tapahtumiin mahdollisia.
Nörttitytöt eivät ota vastuuta tapahtumatietojen oikeellisuudesta.
Nörttityttö-ryhmien tapahtumat eivät ole blogin järjestämiä vaan paikallisten aktiivien järjestämiä. Jos omalla asuinalueellasi ei ole toimintaa, voit aina pistää oman Nörttityttö-ryhmäsi pystyyn. Apua ja ideoita saat meiltä.
Nörttityttö-ryhmien tapahtumat ovat yleensä avoimia kaikille sukupuolille ellei toisin mainita.