Varoitus! Tämä teksti sisältää joitain spoilereita E. L. Jamesin Fifty Shades -trilogian juonesta. Olen kuitenkin vältellyt pääjuonenkäänteiden yksityiskohtaista kuvailua.
Aloitan intiimillä tunnustuksella; kiihotun bdsm-fantasioista. Luin Dominique Auryn O:n tarinan, Herra Jackin ihmeellisen huoneen ja Anais Nin Pikkulinnut jo teini-ikäisenä, ja nämä teokset ovat vaikuttaneet vahvasti eroottisiin mielenmaisemiini. Aikuisiällä monenmoista eroottista kirjallisuutta on tullut luettua lisää. Kirjoitan myös itse jonkin verran eroottista fiktiota, joka myös tuppaa olemaan bdsm-vaikutteista. Kun E. L. Jamesin Fifty Shades -trilogia ponkaisi viime vuonna mainstream-yleisöäkin ravistelevaksi eroottisen kirjallisuuden bestselleriksi, oli minunkin luonnollisesti pakko suunnata askeleeni pokkarihyllylle.
Myönnän ennakkoasenteideni Fifty Shadesiä kohtaan olleen vahvoja. Ensinnäkin olin jo etukäteen päätellyt, että kirjasarja on todennäköisesti kaunokirjallisesti heikkotasoista “höttöä”, että juonenkuljetus lienee ohutta Harlekiini-tasoa, ja eroottiset kuvaukset väitetystä räväkkyydestään huolimatta sievisteleviä ja todennäköisesti tahattoman koomisia, että teos on arvomaailmaltaan heteronormatiivinen ja mahdollisesti sovinistinen, ja että joka tapauksessa kyse on “karmivasta hömpästä”.
Keskustellessani aiheesta Nörttityttöjen kanssa Facebookissa, huomasin monien muidenkin omaksuneen samat asenteet – lukematta itse kirjoja. Monien tiedostavien feministi-nörttinaisten vastenmielisyys Fifty Shadesia kohtaan tiivistynee alle linkitettyyn Tatsuya Ishidan sarjakuvaan:

One Shade of Grey by Tatsuya Ishida, linked from http://www.sinfest.net/archive_page.php?comicID=4307
Toisaalta olen itse tapellut koko aikuisikäni sitä ennakkoluuloa vastaan, että feministinen nainen ei voisi (tai saisi) omaksua omasta halustaan seksuaalisesti submissiivista roolia tai että seksuaalinen submissiivinen henkilö olisi automaattisesti alistuva tai alisteisessa asemassa myös pari- tai ihmissuhteissaan ja ylipäätään muussa elämässään. Itse asiassa tilanne vaikuttaa usein olevan toisin päin; koska monet ihmiset hyödyntävät seksuaalisuutta tabujen ja oman persoonansa “kiellettyjen” tai piiloon jäävien puolien käsittelemisessä, seksuaalisuuden välineiksi omaksutut roolit saattavat olla täysin vastakkaisia suhteessa henkilön “arkipersoonaan”.
Fifty Shades -kirjat yllättivät minut positiivisesti ehkä ennen kaikkea, koska E. L. James tuntuu ymmärtävän jokseenkin hyvin tämän henkilön arkipersoonan ja seksuaalisen roolin välisen ambivalenssin suhteen. Itse asiassa koko kirjasarja käsittelee pohjimmiltaan juuri tätä dilemmaa; seksuaalisten halujen, roolien ja fantasioiden sovittamista toimivaksi kokonaisuudeksi arkitodellisuuden kanssa.
Hömpän pömppää ja pimeällä pelottelua

Erika Leonard James
Kaunokirjalliselta ilmaisultaan E. L. Jamesin teksti ei ole ehkä ihan niin heikkoa kuin pelkäsin, mutta eipä tekstiä kovin sujuvaksi ja ilmeikkääksikään voi väittää. Luin kirjat Riie Heikkilän ja Johanna Rossin suomennoksina (kääntäjä vaihtuu kesken sarjan), mutta en usko ilmaisujen köyhtyneen merkittävästi heidän käsittelyssään. E. L. James kirjoittaa varsinkin kirjasarjan ensimmäisessä osassa kohtuuttoman pitkäpiimäisesti ja teksti olisi vaatinut ronskimpaa editoimista. Jamesin tapa personoida minäkertoja-päähenkilö Anastasia Steelen (myöhemmin Grey) alitajunta ja “sisäinen jumalatar” jonkinlaisiksi pikku daimoneiksi tyyliin: “Alitajuntani osoittaa äänekkään paheksuntansa ja tuijottaa minua puoliympyrän muotoisten rilliensä läpi” on jokseenkin raivostuttava. (Miksi Anastasia Steelen alitajunalla on puoliympyrän muotoiset rillit? Voiko joku selittää?)
Persoonallisuutensa Stephenie Meyerin Twilight-vamppyyrisaagan päähenkilöltä Isabella Swanilta lainaavaa Anastasia Steele on varsinkin kirjasarjan alkupuolella varsin ärsyttävä lapanen. Perustelemattoman huonolla itsetunnolla varustettu, seksuaalisesti kokematon nuori opiskelijatyttö Anastasia kohtaa ihmeellisen sattuman kautta käsittämättömän rikkaan ja vaikutusvaltaisen liikemiehen nimeltä Christian Grey (vampyrismistä riisuttu kopio Meyerin Edward Cullenista) ja alkaa välittömästi jumaloida selittämättömästi tätä tajunnanräjäyttäväksi komistukseksi kuvailtua tylysti ja röyhkeästi käyttäytyvää miestä. Vetovoima on molemminpuolista ja Grey ryhtyy piirittämään Anastasia. Greylläpä vain onkin synkkä salaisuus; hän ei harrasta tavanomaisia seurustelusuhteita vaan ainoastaan monimutkaisin kirjallisin sopimuksin määriteltyjä sm-seksisuhteita, joissa naisen rooli on alistua Herransa nöyräksi Palvelijaksi – eikä rakkaudella ole kuviossa sijaa.
Jostakin syystä Grey on saanut päähänsä, että Anastasia olisi mitä sopivin Palvelijan rooliin, vaikka minäkertoja Anastasialla ei esitetä olevan aiempia tämän luontoisia fantasioita – tai ylipäätään juuri mitään käsitystä siitä, millaista sm-seksi on tai voisi olla. Kun Grey väläyttelee Anastasialle sm-leikkien mahdollisuuksia, Anastasia ei ainakaan kirjan ensimmäisessä osassa ole viehättynyt vaan ennemminkin vastenmieleinen ja kauhuissaan.
Sitten käy ilmi, että Anastasia on ylipäätään neitsyt, jolloin Grey suostuu “viivästyttämään” varsinaisen sm-suhteen alulle panoa antaakseen Anastasialle ensi alkuun seksuaalista “peruskoulutusta” – livautellen tietysti kevyitä sm-vaikutteita mukaan vähä vähältä. Tuhmat leikit selkeästi kiehtovat Anastasiaa orastavasti, mutta samalla hän suostuu kokeiluihin selkeästi ensisijaisena motiivinaan miellyttää Greytä – ei niinkään tavoitellakseen omaa nautintoaan (vaikka niitä räjähtäviä orgasmeja riittääkin, totta kai, onhan Grey niin käsittämättömän taitava niitä tuottamaan). Samaan aikaan Anastasia yrittää epätoivoisesti saada Greytä sittenkin ryhtymään “normaaliin” parisuhteeseen kanssaan – ja paha poika alkaakin pehmoilla ja rakastua.

Fifty Shades – Sidottu (ensimmäinen osa)
Anastasian vastentahtoisuus suhteessa sm-leikkeihin tekee kirjasarjan ensimmäisestä osasta feministiselle lukijalle ongelmallisen ja jopa vastenmielisen lukukokemuksen. Siinä missä esimerkiksi O:n tarinan O sitoutuu äärimmäisen submissiiviseen palvelijan rooliinsa hurmiollisella antaumuksella ja Herra Jackin Alicekin on täysin rinnoin ja aktiivisena toimijana mukana tuhmien leikkien maailmassa heti “ensiraiskauksestaan” toivuttuaan, Anastasia penää vastaan ja pelkää Greyn “kurituskammiota” ja “kihelmöivää kämmentä” läpi ensimmäisen kirjan.
Samalla Anastasia käy Greyn kanssa emotionaalista kauppaa; sitä myötä, kun Grey tekee myönnytyksiä normaalin seurustelusuhteen suuntaan, Anastasia antautuu Greyn julmien seksuaalisten halujen “uhriksi”. Asetelmasta tekee kenties kahta kiusallisemman, että E. L. Jamesin maailma on (Greyn satumaisesta rikkaudesta huolimatta) verrattain realistisen oloinen (kun taas esimerkiksi O:n tarina ja Herra Jack sijoittuvat vähintäänkin nykylukijalle niin etäännytettyyn todellisuuteen, että siellä on helppo irrottautua oman arkitodellisuuden moraalikoodistosta).
On kuitenkin virheellistä lukea Fifty Shadesin ensimmäistä osaa, Sidottua, niin että E. L. James tarjoaisi Anastasian ja Christianin ongelmallista suhdetta tai Anastasian tapaa myöntyä sm-leikkeihin partnerinsa mieliksi lukijalle esikuvaksi. Sarjan ensimmäinen osa päättyy itse asiassa rakastavaisten eroon tilanteen kärjistyessä äärimmilleen; Anastasia suostuu menemään selkeästi pitemmälle kuin haluaisi, ei käytä sovittua turvasanaa ja kokee Greyn loukkaavan itseään anteeksi antamattomasti niin fyysisesti kuin henkisestikin.

Fifty Shades – Satutettu (toinen osa)
Tämän jälkeen sarjan toisessa osassa, Satutetussa, Anastasian ja Greyn suhde alkaa “tervehtyä”. Anastasia ymmärtää, että hänen on itse otettava vastuuta omien seksuaalisten rajojensa asettamisesta. Samalla hän alkaa omaehtoisemmin tutustua submissiiviseen puoleensa (sillä tottahan toki Anastasiassa sellainen sittenkin pohjimmiltaan uinuu, eihän tästä tarinasta muuten mitään tulisi), haluihinsa ja fantasioihinsa.
Anastasia ja Christian palaavat (tietysti) yhteen, ja asetelma kääntyy päälaelleen; Christian yrittää luopua bdsm-puolestaan kokonaan järkytyttyään loukattuaan Anastasiaa (jota hän nyt myös avoimesti myöntää rakastavansa) ja oman “pimeän” puolensa juuri lyötänyt Anastasia puolestaan yrittää vokotella miestään takaisin tuhmille teille – määrätyillä rajoitteilla ja rakkauden ihmeellä siunattuna. Kehityskaarensa myötä Anastasia alkaa käydä samaistuttavammaksi ja ylipäätään siedettävämmäksi hahmoksi.
Seksuaalisten tabujen uuden rajat
Bdsm-fantasioiden ystävälle Fifty Shades tarjoaa maineestaan huolimatta lopulta verrattain vähän ja sangen kesyjä bdsm-seksin kuvauksia. Ensimmäisessä osasa, Sidotussa, väläytellään koko joukko mahdollisuuksia, joihin ei koskaan kirjasarjan aikana edetä. Tämä on draamallisesti anteeksi antamatonta! Ihmettelen, kuinka E. L. James ei kirjailijana ole törmännyt Anton Tšehovin klassiseen draaman rakennusohjeeseen, jonka mukaan ensimmäisessä näytöksessä seinälle ripustettua haulikkoa on käytettävä viimeistään kolmannessa näytöksessä.
Fifty Shadesissä seinälle on ripustettu muun muassa joukko raippoja ja keppejä, jotka yksinkertaisesti vain poistetaan kuvasta toisen näytöksen aikana. Christian Grey kertoo harjoittaneensa myös esimerkiksi sitomista ja ripustuksia (tässä kohtaa minun pikku housuni kostuivat toiveikkaasti), mutta kunnon shibaria tai muutakaan sidontaa tarinasta ei juuri löydy erään hopean harmaan somion väärinkäyttöä ja paria muuta aika lällyä poikkeusta lukuunottamatta.
Kirjasarjan aikana lunastettavat istutukset ovat seksuaalisuuden osalta aika pieniä; esimerkiksi anaaliseksistä tehdään tarinan alussa iso numero, jota nostatetaan pitkin matkaa. Kun Christianin pikkurilli lopulta löytää tiensä Anastasian peppureikään jossain kakkoskirjan loppupuolella, tunnelma on antikliimaksinen. Onko tämä todella länsimaisen naisen hurjin fantasia? Oman aviomiehen sormi pepussa?
Fifty Shadesin kohderyhmä tuntuvatkin olevan (nais)lukijat, joille bdsm on lähtökohtaisesti yhtä vieras ja kauhua herättävä ajatus kuin Anastasia Steelelle kirjasarjan alussa. Porttiteoriaa erinomaisesti hyödyntäen E. L. James kuljettaa lukijansa kevyesti bdsm:llä maustetun “vaniljaseksin” kautta vähä vähältä hurjempiin fantasioihin. Ongelmana on, että tätä tahtia mihinkään oikeasti hurjiin juttuihin ei ehditä koko sarjan aikana – eikä niihin ole tarkoituskaan päästä.
Fifty Shadesia voikin lukea myös “eheytymiskertomuksena” – nimittäin Christian Greyn eheytymistarinana. Tarinassa tarjotaan selitykseksi Christianin bdsm-taipumuksille ja rakkauden pelolle, että hän on kokenut traumaattisen ja väkivaltaisen varhaislapsuuden. Näitä traumoja Christian käy läpi “kostamalla” kokemaansa vääryyttä kuollutta biologista äitiään fyysisesti muistuttaville (ruskeahiuksisille) nuorille naisille – sellaisille kuin Anastasia Steel. Anastasia saa kuitenkin Christianin antautumaan elämänsä ensimmäiseen (ja tietysti ainoaan ja oikeaan) rakkaussuhteseen, jolloin Christianin tarve rajuun fyysiseen bdsm:ään poistuu.
Osana eheytymisprosessiaan Christian on valmis luopumaan myös “kevyemmistä” psykologisista ja vain lievää aistillista satuttamista/rajoittamista sisältävistä bdsm-leikeistään, mutta näitä Anastasia haluaa jatkaa – yhtä aikaa jonkinlaisena myönnytyksenä Christianille ja toisaalta, koska on itse oppinut nauttimaan niistä. Anastasian haluille ei vaadita muuta perustelua kuin rakkaus Christiania kohtaan.
Fifty Shades onkin tavallaan ihan viehättävä romanttinen kuvaus siitä, kuinka kaksi ihmistä onnistuu puolin ja toisin tehtävien kompromissien kautta sovittamaan halunsa, tarpeensa ja tavoitteensa yhteen. Mediakohun perusteella Fifty Shades on ilmeisesti myös rohkaissut ja innostanut useita lukijoitaan fantasioimaan vapautuneemmin. Samaan aikaan Fifty Shades kuitenkin myös asettaa (ehkä juuri samoille lukijoille) uudet hyväksyttävän seksuaalisen halun rajat; bdsm-henkiset fantasiat ovat ok, mutta suhteen on oltava yksiavoinen ja rakkaudellinen eikä siihen saa sisältyä “oikeaa satuttamista”.
Turvasanan käyttöönkin suhtaudutaan vähän arveluttavasti; Christian päättää Anastasiankin puolesta, että turvasanan käytöstä voidaan luopua kokonaan, koska sitä ei tarvita “silloin kun rakastetaan oikeasti”. Vahvasti annetaan myös ymmärtää, että “pehmeät” bdsm-leikit sopivat rajattuihin sessioihin, mutta Christianin aiemmin harjoittamat ns. 24/7-suhteet, joissa domin ja subin asema on määritelty aina heidän kohdatessaan ovat “sairaita” ja haitallisia. (Yksi Christianin entisistä Palvelijoista on muun muassa seonnut totaalisesti.)

Fifty Shades – Vapautettu (kolmas osa)
Verrattain ristiriitaisesti Fifty Shadesin lopussa Christian ja Anastasia nauttivat yhdessä löytämiensä rajojen puitteissa bdsm-leikeistä – ihmeellisestä maailmasta, jonka Christian on esitellyt Anastasialle. Samalla maailma, jonka kautta Christian on bdsm:n löytänyt on kuitenkin “kielletty” ja jopa demonisoitu. Christian on kääntänyt selkänsä nuoruutensa bdsm-mentorille “Rouva Robinssonille”, 24/7-suhteille sekä tietysti erilaisille seksiklubeille (joissa hänen kerrotaan aikoinaan “harjoitelleen” Herran roolia). “Takakujilta” löydetyt bdsm-leikit voivat siis olla kivoja romanttisessa rakkaussuhteessakin, mutta takakujille ei ole paluuta – niistä ei edes puhuta enää.
Henkilökohtaisesti minua lukijana ja bdsm-fantasioiden harrastajana ärsyttääkin Fifty Shadesissä eniten juuri tämä vastakkain asettelu “sopivan” ja “sopimattoman” bdsm:n välillä. Sinänsä on tietysti juuri oikea viesti, että kenenkään ei pidä suostua sellaiseen, mistä ei itse pidä ja bdsm:stäkin voi löytää omat mieltymyksen kohteensa, vaikka osa bdsm:n kirjoon liittyvistä aktiviteeteista olisikin itselle täysin vastenmielisiä. Omien seksuaalisten rajojen asettaminen ei kuitenkaan saisi tarkoittaa muiden asettamien erilaisten rajojen pitämistä väärinä.
Yleisarvio
Myönnän, että Fifty Shadesit olivat minusta sangen koukuttavia – luin ne putkeen lyhyellä aikavälillä. Kirjallisesti sarja paranee loppua kohti – varsinaisen romanttisen juonen lisäksi etenkin kolmososaan on ympätty ihan mukavasti sivujuoniakin. Eroottisromanttisesta fiilistelystä hypätään välillä varsin piristävästi toimintaseikkailusivujuonteeseen, joka tekee sarjan loppupäästä huomattavasti hidassoutuista alkuosaa luettavamman.
Huolimatta siitä, ettei seksikuvauksissa ole sitä paljon puhuttua bdsm:ää mukana kuin nimeksi, seksikuvaukset ovat verrattain hyvin ja kiihottavasti kirjoitettuja – ainakin jos nyt tykkää melko perinteisiin sukupuolirooleihin nojautuvasta heteroseksistä. Kuten niin monet muutkin, minäkin olen inspiroitunut miettimään, että joidenkin Fifty Shadesin seksikohtausten toisintamista voisi kokeilla kotioloissakin – esimerkiksi se musiikin kuunteleminen kuulokkeilla silmät peitettynä seksin aikana on päässyt “to do” -listalleni.
Romanttisena kirjallisuutena Fifty Shades on keskivertoa Harlekiini-pokkaritasoa – mikä nyt ei sinäänsä ole mitenkään huono asia, jos tykkää Harlekiineista. (Itse ahmin niitä tusinan kesässä.) Kovin älyllisesti haastavaa tai esteettisesti helmeilevää kaunokirjallista lukukokemusta Fifty Shadesilta sen sijaan on turha odottaa – mutta sen nyt taisitkin jo arvata. Nörttityttöjä en tälle teokselle myönnä – kirjasarja tuntuu pakenevan asteikkoamme. Jos olet tämän tyyppisestä eroottisesta materiaalista kiinnostunut, olet kirjan jo varmaan lukenutkin. Jos ilmiö kiinnostaa vain “ilmiönä”, kannattanee odottaa tiivimpää ja toivottavasti sujuvammin rullaavaa elokuvasovitusta. (Pornoleffaversiohan jo löytyykin ja se on ainakin trailerin perusteella melko uskollinen sovitus. Erittäin kömpelön näköinen tosin.)
Itselläkin on tuo sarja työjonossa ja mua vaivaa juuri tuo vähittäinen pakottaminen asioihin, joita toinen ei halua tehdä, oli se sitten BDSM tai parisuhde. Tätä juttua lukiessa tuli mieleen Maggie Gyllenhaalin leffa Secretary (http://www.imdb.com/title/tt0274812/), jossa myös käsitellään nuoren naisen vähitellen päätymistä BDSM-suhteeseen sillä erolla, että muistaakseni ainakin leffa lähti koko ajan asian feministisesti ja sen naisen omasta halusta lähtevänä juttuna. Siitä on aika kauan kun näin sen, mutta muistelen sen olleen todella hyvä ja ilmeisesti enemmän nimenomaan siihen BDSM-puoleen keskittyvä.
Varsinaisesti musta ei voi tässä tapauksessa puhua pakottamisesta; ei sitä Anastasiaa mihinkään kertaakaan pakoteta, mutta se kyllä suostuu ainakin kerran aktiin, johon sen ei selkeästi “pitäisi” suostua (ei ole valmis jne.) ja muutenkin tosiaan tekee asioita kirjan ekassa osassa osittain väärällä motiivilla eli ennemminkin miellyttääkseen kuin siksi, että ihan oikeasti itse haluaa tai “saa”/uskoo saavansa siitä jotain välitöntä. Tällaisesta “väärällä motiivilla” toimisesta sitten tuleekin ekan kirjan lopussa “rangaistus” eli päähenkilö oppii toimivansa väärin. Sinäänsä siis ihan älykkäästi rakennettu kehityskertomus.
Sinäänsä mun mielestä seksistä (ei pelkästään bdsm:stä vaan ihan “tavallisesta” seksistä myös) puhuttaessa pitäisi käsitellä enemmänkin sitä, että itse kunkin on itse oltava vastuussa omista rajoistaan. Usein kun esimerkiksi teineille suunnatussa valistuksessa puhutaan siitä, että ketään ei saa pakottaa ja painostaa mihinkään, mutta pitäisi puhua myös siitä että itseään ei saa pakottaa ja painostaa asioihin, joihin ei ole valmis/joita ei vaan halua tehdä, pelkästään siksi, että haluaa miellyttää partneriaan tai olla “niin kuin kaikki muutkin”. Luulen, että tämä on itse asiassa huomattavasti varsinaista pakottamista tai painostamistakaan isompi ongelma. Ja sit taas kyllähän kaikenlaista pitäisi olla mahdollisuus ehdottaa; partnerin pitää pystyä kantamaan vastuu siitä, että “uskaltaa” vastata myös ei.
Ja kappas vaan sopivasti juuri tänään Iltalehdessä on kokonaisen aukeaman kokoinen juttu samasta aiheesta: http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/2013011116543482_lz.shtml
Kuten totesinkin, sinäänsä on vaan kivaa, jos ihmiset löytävät/uskaltautuvat toteuttamaan itsestään ja seksuaalisuudestaan uusia puolia esimerkiksi tällaisen kirjallisuuden kannustamina. Toivon vaan kovasti, että sieltä “vaniljapuolelta” joukoittain sm:n ihmeelliseen maailmaan valuvat joukot suhtautuvat aidon ennakkoluulottomasti ja avoimesti koko “kenttään” – ei siis niin, että kaikkien pitäisi heti rynnätä kokeilemaan kaikkea vaan niin, että kun vastaan tulee niitä “hirveitä pervouksia” ja “tota en ainakaan kyllä halua tehdä” -juttuja, osattaisiin suhtautua niin, että “eipä mun tarvikaan tuohon juttuun rueta, mutta kiva jos joku tykkää”. Ettei tarvi sitten a. tehdä asioita, jotka kaduttaa jälkikäteen ja/tai b. demonisoida “oikeita kinky-pervoja” tai luoda taas jotain uutta kuppikuntaista jakoa “meihin” ja “niihin” vähän uusin rajapyykein.
Sain kirjasarjan syntymäpäivälahjaksi ja ryhdyin lukemaan ensimmäistä kirjaa innolla ja avoimi mielin. Olen aivan tuhottoman huono ja hidas lukemaan kirjoja, ja tämänkin kirjasarjan ensimmäinen kirja jäi auttamattomasti kesken. En siis voi arvostella sarjaa, tai edes ensimmäistä kirjaa kokonaisuudessaan, mutta avaan kuitenkin sanaisen arkkuni.
Kirjan alku ei ole vakuuttanut lainkaan. Anastasia on hahmo, johon en osaa identifioitua, alkuperäiskielelläkin teksti on parhaimmillaankin kankeaa ja repetatiivista eikä lukemisen jatkamiseen kannusta muu kuin uteliaisuus siitä, mikä kirjoista tekee niin suuren hitin. Ei ole siis aiheuttanut minkäänlaisia kiksejä.
Mutta Anittan tekstin perusteella pitänee taas tarttua kirjaan ja jatkaa tätä tutkimusmatkaa. Tosin voin melkein luvata, että parin illan jälkeen kirja jää taas keräämään pölyä.
Ja kysymys heille jotka ovat lukeneet kirjaa alkuperäiskielellä: olenko ainut joka hahmojen jatkuva “murmur:aaminen” häiritsi?
Suomeksi hahmot eivät murmurraa – on mahdollista, että kääntäjät ovat jopa tehneet kirjailijalle palveluksen monipuolistamalla hieman onomatopoeettisten ilmausten kirjoa. Lueskelin kirjan ensimmäistä osaa miehelleni ääneen ja hän kiinnitti huomiota siihen, että varsinkin Anastasia tärisee jatkuvasti holtittomasti milloin minkäkin tunnetilan vallassa. Mieheni demonstroi asiaa tärisyttelemällä itseään aina, kun Anastasian kerrottiin värisevän. Melkoisen koominen vaikutelma syntyi. Anastasian kannattaisi ehkä hakeutua hoitoon selvittämään tärinäkohtaustensa syytä. 😉
Ihan loistava efekti! Pointsit miehellesi eläytymisestä. 😀
Lisäksi en voi sille mitään, mutta Anastasian jatkuva kaatuileminen ärsyttää. Se tuo lähinnä mieleen työkoneeni – tosin senkään kaatumiset eivät ole yhtä dramaattisia ja näyttäviä kuin Anastasian…
Tästä voisi muuten kehittää juomapelin: joka kerta kun joku murmuraa tai Anastasia kaatuu pitää juoda. (Mitäköhän muuta tuohon juomapeliin voisi ympätä? Ideoita?)
Itse en ole kirjoja lukenut, mutta luulin että on yleisesti tiedossa, että kirjasarja on alunperin ollut fanfictiota Twilightista. http://www.mediabistro.com/galleycat/fifty-shades-of-grey-wayback-machine_b49124
Se onkin mielenkiintoinen asia pohdittavaksi. On toisaalta hienoa, että fanfictiosta voi lopulta kuoriutua menestyskirjasarja ja se ehkä osaltaan auttaa muitakin harrastelijakynäilijöitä. Myös fanfiction pornopitoisuutta ei välttämättä tarvitse enää niin paljon julkisesti häpeillä kun siitä on tullut, ainakin kesyssä muodossaan, jopa salonkikelpoista.
Mutta toisaalta taas jos tekstin taso on vähän niin ja näin, niin ehkä se olisi kannattanut jättääkin vain fanfictioniksi?
Anittahan viittasi tuohon Twilight-puoleen tuolla alkupuolella, joskin ohimennen vain. 🙂
Mutta genrekirjallisuuden puolella noita “fanfictionista julkaistuksi kirjailijaksi” -tarinoita on paljonkin, kuuluisimpana esimerkkinä tulee mieleen Temeraire-sarjaa kirjoittava Naomi Novik. Riippuen siitä, miten asiaa katsoo myös Neil Gaimanin ja John Scalzin voi hyvin katsoa kirjoittaneen fanfictionia ja jopa julkaisseen sitä.
Niin viittasi, mutta viittauksessa puhutaan vain naishahmon persoonallisuuden lainaamisesta, joten mulle jäi siitä kuva että fanifiktio-alku on jäänyt hämärän peittoon 😉
Empä tiennytkään tuosta Temerairesta, aina oppii uutta 🙂
Kieltämättä tuon Twilight-yhteyden kanssa olisi voinut olla selkeämpikin, mutta mäkin lähdin siitä olettamasta, että kaikki jo muutenkin tietävät Fifty Shadesin perustuvan Twilight-fanifiktioon. Lopputuloksen kannalta tämä on kuitenkin oikeastaan aika merkityksetöntä – Fifty Shadesin ja Twilightin henkilöhahmogalleria on käytännössä identtinen ja toki muitakin yhtäläisyyksiä ja juonnellisia kiinnekohtia on paljon (listattu mm. sen linkin takana, joka aukeaa tuolta “lainata” sanasta), mutta lopullisessa muodossaan Fifty Shades on kuitenkin itsenäinen romaani, jolla ei ole mitään tekemistä vamppyyrien kanssa.
Fanifiktiosta maailman maineeseen ponnistamisesta voisi kyllä kirjoittaa enemmänkin – ja sitähän on myös käsitelty oivallisesti aiemminkin Nörttitytöissä.