
Kuinka käy, kun kaksi leffanörttiä neuro-epätyypillistä alkaa kisata knoppitietokisassa? Veljeni haastoi minut päivittäiseen Disney-Pixar-Dreamworks-triviaan, jossa kumpikin meistä heittää kerran päivässä toiselle lainin tai kysymyksen. Oikeasta vastauksesta saa pisteen, väärästä tai ”en tiedä”:stä seuraa sen päivän osalta nöyryyttävä pisteettä jääminen. Kisaa rajattiin sen verran, että kyseessä täytyy olla animaatioelokuva, ja jos käy ilmi, että toinen ei ole nähnyt leffaa, josta sen päivän kysymys on, samalla elokuvalla ei saa kalastella lisää pisteitä. Emme me sentään epäurheilijamaisia ole, vaikka voitontahto onkin kova. Ja tässä vaiheessa on varmaan hyvä varoittaa, että kumpikin meistä pystyy kertakuulemalta toistamaan pitkiä pätkiä dialogia, ja laulujen lyriikat jäävät vielä paremmin mieleen. Jos siis alta löytyvä kysymyspatteri tuntuu ylivoimaiselta, niin muista, että kisaat kahta nepsy-piirteistä vastaan, jotka normaalista poiketen ovat kerrankin omalla mukavuusalueellaan. Oikeat vastaukset löytyvät postauksen lopusta, mutta ei kurkistella etukäteen! Ja googlen käyttö on kielletty!
Kierros 1
1. Veli: ”Ain lauain työtäs tee”
2. Minä: “Was Hercules ever like, ‘Yo, I don’t wanna fight Cerberus’?”
Eka kierros oli ihan liian helppo. Kumpikin tiesi oikean vastauksen ilman sen kummempaa miettimistä.
Kierros 2
3. Veli: “When the World turns its back on you, you turn your BACK on the world!”
4. Minä: “Taistelet kuin siskoni!” “Siskosi tuntien tuo oli kohteliaisuus.”
Edelleen tasatilanteessa. Täytyy selvästi saada vähän vaikeuskerrointa mukaan tähän touhuun.
Kierros 3
5. Veli: “Dancing bears, painted wings…”
6. Minä: ”Kun kirjoittaa linnulla, se on twiittaamista.”
Vahingoniloinen haahaa, ja ensimmäinen tappio veljelle.
Kierros 4
7. Veli: “Nykäisen vain pikku narusta, ja heidän koko maailmaansa vavisuttaa kaaos, loistokas kaaos”
8. Minä: Missä Disneyn K6-ikärajoitetussa animaatiossa on alkoholia, huumeita, savukkeita, väkivaltaa, viittaus prostituutioon ja on-screen teloitus?
Täytyy sanoa, että olin aika yllättynyt, kun veli hetken pohdittuaan kiskaisi oikean vastauksen hihastaan. Minulle suunnattu kysymys sen sijaan oli helponlainen.
Kierros 5
9. Veli: “Olekkos ampumatta! Kartta on heillä!”
10 Minä: “Täytyyhän täällä olla joku suvunjatkoon kelpaava!”
Myönnettäköön, että heitin tälle päivälle pahan. Kyseessä on vanha leffa, ja kun omat lapseni katsoivat sitä taannoin suoratoistopalvelusta, minun oli pakko kelata takaisin päin varmistaakseni, että olin kuullut oikein. Veli ei saanut oikeasta vastauksesta kiinni, ja minunkin piti tämänpäiväistä lainia miettiä tovi, ennen kuin muistin, mistä se on.
Kierros 6
11. Veli: “Ihan rauhassa Anna, jos tapat sen, se ei voi kertoa missä lapset on”
12. Minä: “Tämän marssin tarkoitus sotilaan on arvoitus, silti marssien yli vuorien, tahto on tää armeijan.”
Yritti mokoma huijata! Veljen tämänpäiväinen laini ei nimittäin ole sen enempää Disneyn, Pixarin kuin Dreamworksinkaan elokuvasta, vaan Nordik Filmsin. Täytyy kyllä myöntää, että en tunnistanut sitä, mutta ei tunnistanut velikään minun lainiani, joka sentään on oikeasti Disneyleffasta. Veli yritti korjata tilannetta toisella lainilla:
13. “Senkin seinään juossut, sinihomeinen, ylähampaaton galaxiämmä!”
Tiesin, mistä leffasarjasta on kyse, mutta en osannut nimetä oikeaa osaa, joten sain puoli pistettä.
Kierros 7
14. Veli: “Sehän on LAAMA!”
15. Minä: “Hakunamatata!” “Mitä?” “Huh, minulla oli ylielokuvallinen kokemus.”
Olen aika varma (näin asiaa tarkistamatta), että laini, johon veli viittaa, on pelkkä “LAAMA!” eikä “Sehän on LAAMA!”, mutta pikkuvikoja. Laini summaa joka tapauksessa koko leffan. Minun dialoginpätkästäni veli sai pähkittyä oikean elokuvasarjan (puoli pistettä) ja arvasi oikean osan (toinen puoli pistettä), koska “siinä on sun disneycrush”. Loistavaa päättelyä.
Kierros 8
16. Veli: “Häpäse sun perhe, häpäse sun lehmä…”
17. Minä: “Mul on haave sydämellä, mut ei niin söpö hellä, en silti aio suinkaan mitään pahaa. Yksin saarellani oon, tirkistellen aurinkoon, ja ympärillä iso kasa rahaa.”
Tämä meni jo ihan liian helpoksi. Huomiselle on pakko keksiä jotain vaikeampaa.
Tilanne 7,5 – 5. Mitenkäs ruudun sillä puolella?
Oikeat vastaukset:
*
*
*
*
*
*
*
*
*
1. Lumikki
2. Encanto
3. Leijonakuningas
4. Tie Eldoradoon
5. Anastasia
6. Vaiana
7. Sinbad, seitsemän meren sankari
8. Basil-hiiri, mestarietsivä
9. Aarreplaneetta
10. Tuhkimo
11. Apua, olen kala!
12. Viidakkokirja
13. Stitch! Avaruuskoe
14. Keisarin uudet kuviot
15. Aladdin ja varkaiden kuningas
16. Mulan
17. Tangled – Kaksin karkuteillä