Lempeää tammikuuta 2022! (Kuva: Unsplash.)

Nörttitytöt ry on viettänyt suurelta osin hiljaiseloa vuonna 2021, sillä toinen koronavuosi uuvutti meidätkin ja etätapahtumien järjestäminen osoittautui raskaaksi, jos kohta järjestimme kyllä digitaalisen Turvasataman sekä Ropeconissa että Tracoffissa. Myös Porin Nörttitytöt järjestivät kevään ajan Discordissa toimintaa, Anniinalle siitä valtava kiitos! Samoin haluamme kiittää Nörttityttöjen kirjakerhoa, joka on pyörinyt koko korona-ajan hellittämättä, vaikka osallistujamäärät ovatkin toisinaan olleet pieniä. Vuodelle 2022 suunnitteilla on blogin kymmenvuotisjuhlien juhlintaa, osallistumista Pride-kulkueeseen (jos suinkin korona sallii), Turvasatamia lähiconeissa ja toivottavasti myös leffa-, teatteri- ja museoekskuja. Samalla toivomme, että saisimme jälleen kuukausikirjeenkin pyörimään, jos ja kun pandemiauupumus hellittää. Valoisampia aikoja kohti siis! Kiitos kaikille teille, jotka olette tavalla tai toisella pysyneet mukana myös korona-aikana – se on Nörttitytöt-blogille kullanarvoista, sillä ilman jäsenistöämme blogi ei voisi pyöriä. Kutsummekin teidät nyt mukaan yhdistyksen sääntömääräiseen vuosikokoukseen, jonka tiedot löytyvät alta.

Jos hallituspesti kiinnostaa, kysymyksiä ja kiinnostusta voi ilmaista laittamalla sähköpostia yhdistys@geekgirls.fi.

*

Kutsu: Nörttitytöt ry:n sääntömääräinen vuosikokous 

Aika: sunnuntaina 30.1.2022 klo 16:30

Paikka: Nörttityttöjen Discord (yhdistyksen äänikanava) / Keskustakirjasto Oodin ryhmätyötila 3, Töölönlahdenkatu 4, 00100 Helsinki

Tervetuloa Nörttitytöt ry:n sääntömääräiseen vuosikokoukseen!

Kokouksessa valitaan yhdistykselle uusi puheenjohtaja ja uusi hallitus sekä suunnitellaan tulevaa vuotta. 

Vuosikokouksen fyysinen kokouspaikka on Keskustakirjasto Oodin ryhmätyötila 3. Koronarajoitusten vuoksi kokoukseen voi osallistua myös etänä ja suosittelemme Discord-osallistumista, jos jäsenillä on siihen mahdollisuus.

Mikäli haluat olla mukana tekemässä Nörttityttöjä, tule mukaan toimintaan! Nörttitytöissä tärkeää on yhdessä tekeminen, joten uudet toimihenkilöt otetaan vastaan innolla. Kokemusta aikaisemmasta järjestötoiminnasta ei vaadita, ja kaikki ovat tervetulleita mukaan. Hallitustyöskentely ei ole erityisen kuormittavaa.

Jos olet kiinnostunut hallituspaikasta, voit laittaa sähköpostia yhdistykselle (yhdistys@geekgirls.fi). Ilmoitathan myös mikäli haluat mukaan hallitukseen, mutta et pääse kokoukseen. 

Kokouksen esityslista

1) kokouksen avaus

2) todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

3) valitaan kokouksen puheenjohtaja ja sihteeri

4) valitaan kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja ääntenlaskijaa

5) hyväksytään kokouksen työjärjestys

6) Uusien jäsenten hyväksyminen

7) käsitellään edellisen vuoden toimintakertomus

8) vahvistetaan edellisen vuoden tilinpäätös ja käsitellään toiminnantarkastajien lausunto

9) päätetään vastuuvapauden myöntämisestä tilivelvollisille

10) päätetään seuraavan vuoden toimintasuunnitelma

11) päätetään seuraavan vuoden jäsenmaksusta

12) päätetään seuraavan vuoden talousarvio

13) valitaan yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja seuraavaksi kalenterivuodeksi

14) valitaan hallituksen taloudenhoitaja

15) valitaan hallituksen sihteeri

16) valitaan hallituksen muut jäsenet (1-10 kpl)

17) valitaan kaksi toiminnantarkastajaa ja heille varahenkilöt seuraavaksi kalenterivuodeksi

18) käsitellään muut mahdolliset asiat

19) kokouksen päättäminen