Terveisiä Nörttitytöt-blogin taustayhdistykseltä, Nörttitytöt ry:ltä.

Joulukuun tapahtumia

3.12.2019 Nörttityttöjen kirjakerho (HKI, LIVE) klo 18.30-20.30 (huom! poikkeava aloitusaika) (Keskustakirjasto Oodi, ryhmätila 10). Neil Gaiman: Yösävelmiä ja alkusoittoja. Mukaan voi tulla, vaikkei olisi lukenut kirjaa! Valitaan myös seuraavan kerran teos teemalla “kirja, josta on tehty elokuva”. (Facebook-tapahtuma: https://www.facebook.com/events/2464922353779695/)

14.12.2019 Nörttityttöjen pikkujoulut klo 15.00 alkaen Cafe Boardgame -lautapelikahvilassa (Helsinki). Pelaamme ja vietämme aikaa yhdessä! Ilmoittautumisohjeet ovat tulleet sähköpostitse kaikille Nörttitytöt ry:n jäsenille; jos tarvitset lisätietoja, voit ottaa yhteyttä sähköpostitse yhdistys(a)geekgirls.fi. (Facebook-tapahtuma: https://www.facebook.com/events/2428422710732691/)

Porin Nörttitytöt tapaavat joulukuussa pikkujoulun merkeissä. Samalla mietitään kevätkauden ohjelmaa. Lisätietoja Nuokan sivuilta: https://nuokka.fi/norttitytot/

Tulevia tapahtumia

Alkuvuodesta 2020 järjestetään Nörttityttöjen uusien kirjoittajien tapaaminen <3

Helsinki Pride 2020 -järjestelyt ovat lähteneet käyntiin. Alkuvuodesta tiedossa on mm. banderolli- ja rintanappiaskartelua. Jos haluat olla mukana järjestelyissä, liity Nörttityttöjen Pride -Facebook-ryhmään (https://www.facebook.com/groups/1853645724934829/). Helsinki Pride Week järjestetään 22.-28.6.2020, Pride-kulkue on lauantaina 27.6.2020.

Myös muut järjestävät toimintaa, joissa voit törmätä kanssanörtteihin:

(Huomaathan, että muiden järjestämät tapahtumat voivat olla maksullisia!)

Oulussa järjestettävä Kummacon etsii vapaehtoisia ja vastaavia toukokuun lopussa järjestettävää tapahtumaa varten. Vastaavien haku päättyy 1.1.2020 ja vapaaehtoisten 1.5.2020. Yhdessä tekeminen on (sihteerin kokemuksen mukaan) loistava tapa tutustua ihmisiin – suosittelen vapaaehtoispuuhia lämpimästi!

Kummaconin lisäksi Oulussa järjestetään helmikuussa Varjoneuvoksen valssi -larppi, jonka ilmoittautuminen on auki liki jouluun asti.

Gaymers’ Night: Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride -yhteisö järjestävät säännöllisesti sateenkaarevia peli-iltoja 16-25 -vuotiaille. Lisätietoja: http://gaymersnight.munstadi.fi/

Jos paikkakunnallasi on Nörttityttöjen lukijoita kiinnostavaa toimintaa, kerro siitä kommenteissa!

Yhdistyksen kauppa

Joulu tulee! Hanki Nörttityttöjen kaupasta joululahjat ystäville ja muillekin! Kaupan tuotolla rahoitetaan yhdistyksen toimintaa, muun muassa blogin ylläpitoa. https://shop.spreadshirt.fi/geekgirlsfi

Uusi tilinumero ja vuoden 2019 jäsenmaksu

Olemme lähettäneet muistuksen vuoden 2019 jäsenmaksusta niille jäsenille, jotka eivät sitä ole vielä maksaneet. Jos sait muistutuksen, voit maksaa jäsenmaksun näillä tiedoilla:

Maksun saaja: Nörttitytöt ry
IBAN: FI06 7997 7993 1494 21
Summa: 10,00 e (yksityishenkilöt) TAI 25,00 e (yhdistykset)
Viesti: koko oma nimesi ja paikkakuntasi sekä sana jäsenmaksu, esim. “Augusta Ada King-Noel, Lontoo, jäsenmaksu”

Jos olet epävarma jäsenyysstatuksestasi, lähetä sähköposti yhdistyksen sihteerille (yhdistys(a)geekgirls.fi).

Hallituksen kokoukset 2019

Yhdistyksen hallituksen kokoukset ovat avoimia kaikille jäsenille, tervetuloa mukaan! Kokouksia järjestetään noin kerran kuussa Discordissa. Seuraavan kokouksen ajankohta päätetään lähipäivinä. Kun päivä on tiedossa, tiedotamme siitä Nörttitytöt ry:n Facebook-ryhmässä. Julkaisemme samassa ryhmässä linkin kokoukseen ennen kokouksen alkua. Jos et ole Facebookissa, laita viestiä yhdistyksen sihteerille (yhdistys(a)geekgirls.fi), niin lähetämme sinulle linkin sähköpostitse.

Nyt alkaa olla vuoden pimein aika – levätään ja pidetään toistamme huolta!