Alusta: lautapeli
Suunnittelija: Antoine Bauza, Bruno Cathala
Julkaisija: Asmodée Editions/lautapelit.fi
Genre: taktiikkapeli
Ikäraja: suositus 10+
Valmiinanne, paikoillanne, kaksintaistelu alkakoon! 7 Wonders: Duel helpottaa lautapelaajan pelikaverinmetsästystä ja keventää pelikassia kesäisellä pelireissulla. Siinä on vanhan 7 Wondersin henki kevennettynä kahden pelaajan kaksinkamppailuksi. Mikään kepeä light-versio Duel ei ole, vaan siinä riittää pelattavaa moneen peräkkäiseenkin peliin ja mekaniikoissa riittää monimuotoisuutta vaativaankin makuun.
Minulle lautapelaaminen on ollut yleensä lähinnä pakollinen paha roolipelien alkua odotellessa ja ei-ropettavien kavereiden kanssa hengatessa. Alkuperäinen 7 Wonders tuntui aina aika raskaalta ja nopeatempoiseltakin, joten hieman varauksella lähdin Duel-versiota kokeilemaan. Ensivaikutelma pelistä oli helpottunut: laatikko on rohkaisevan pieni ja peli onkin kätevän matkakokoinen. Se että peli oli kahdelle pelaajalle, viehätti suuresti ja pelin mekaniikat vaikuttivat opetellessa miellyttäviltä ja melko selkeiltä. Laatikon tekstin mukaan peli kestää puolisen tuntia ja se onkin melko realistinen arvio – toki sääntöjen tutkimiseen kannattaa lisätä melkein samanmoinen.
Vain muutaman kerran alkuperäistä 7 Wondersia pelanneelle parivaljakolle sääntöjen opettelussa oli tavalliseen tapaan haasteita. Peli vaati kaksi pelikertaa ennen kuin opimme säännöt kunnolla ja pääsimme toden teolla kaksinkamppailun tunteeseen. Täydellistä sääntövihkosta lautapelaaja saa tietysti metsästää vaikka koko ikänsä eikä koskaan sitä löydä – ei Duelistakaan. Pikaohjelappu auttaa asiaa, mutta pelkästään siihen ei kannata luottaa ja ensimmäisillä kerroilla saa varautua sääntökirjan ankaraan selaukseen. Toisaalta jo hämäräkin käsitys emopelin ideasta auttoi, vaikka suoraan yksi-yhteen eivät Duelin säännöt alkuperäisestä peilaakaan. Toisaalta testatessani peliä 7 Wondersia enemmän pelanneen kaverin kanssa, tämän kokemus kyllä auttoi Duelissakin aika hurjille pistetilastoille.
Sääntölehtiset on tosiaan syytä syynätä tarkkaan läpi vaikka alkuperäinen 7 Wonders olisi kuinka tuttu, sillä Duel on aivan oma pelinsä. Erityisesti se saattaa yllättää, että peli saattaa loppua hetkenä minä hyvänsä: keräämällä kyllin ison armeijan tai tarpeeksi tiedesymboleja voi voittaa pelin kertaheitolla. Myös ihmeiden rakentamisen merkitys on Duelissa hyvin eri, joskin tietysti teemaan sopien suuri. Harmittavampana puolena emopeliin verrattuna Duelin vuoropohjaisuus aiheuttaa jonkin verran enemmän odottelua.
Tiettyä deterministisyyttä pelissä on havaittavissa. Koska kortit järjestetään pöydälle ja niitä nostetaan tarkkojen sääntöjen mukaan, kunkin aikakauden loppupuolella voi melkein varmaksi jo laskea mitkä kortit tulee vuoroillaan käteensä saamaan.
Kaiken kaikkiaan 7 Wonders: Duel tulee todennäköisesti olemaan jatkossakin kovalla käytöllä. Monipuoliset voittoehdot mahdollistavat paljon erilaisia pelityylejä ja kestää varmasti aika pitkään ennen kuin peli alkaa toistaa itseään. Tätä voi ehdottomasti suositella esimerkiksi pariskunnille, joiden pelihyllyssä vähintään kolme pelaajaa vaativat lautapelit pölyttyvät lisäpelaajien puutteesta.
**********
Peli on saatu ilmaisena arvostelukappaleena.