Nörttitytöt

Vieraskynä-artikkelin kirjoitti pelikulttuuria pohtivista videoistaan tunnettu Niko Nikkilä, jolla on Youtubessa oma kanava. Kanavalla on yli 200 seuraajaa ja hänen videoitaan on katsottu yli 11 000 kertaa.

Naisten asema videopeleissä on ehdottomasti eräs omista lempiaiheistani pelialaan liittyen. Kyse ei ole vain periaatteellisesta tasa-arvosta, vaan myös halusta nähdä asiat aivan uudesta näkökulmasta. Ja tuskinpa mikään valtaviihteen muoto voi laittaa miehen niin tiukasti naisen saappaisiin kuin pelit. Tästäkin huolimatta huomasin sarjani uutta jaksoa kuunnellessani joutuneeni täysin keskustelun väärälle puolelle.

Youtuben puolella pieni joukko tuntee minut Coconutmilkfilms-nimellä. Olen tehnyt kyseiselle kanavalle nyt päälle puolen vuoden ajan Pelipohdinnat-sarjaa, jossa käsittelen erilaisia pelikulttuuriin ja pelialaan liittyviä aiheita innokkaan harrastajan näkökulmasta. Videoni muistuttavat hieman Jim Sterlingin, Totalbiscuitin, Campsterin tai Superbunnyhopin tuotantoa, mutta tietääkseni olen ainoa suomalainen kanava, joka tuottaa tällaista materiaalia.

Useiden muiden aiheiden lisäksi olen käsitellyt pariin otteeseen myös naisten asemaa videopeleissä. Niinpä Anita Sarkeesianin, pelialan kovaäänisimmän feministin, julkaistessa uuden videonsa oli väistämätöntä, että katsoisin sen ennen pitkää.

Niille, joille Anita Sarkeesian ei ole tuttu, sanottakoon lyhyesti hänen olevan yhdysvaltalainen mediakriitikko, joka nousi pelikansan tietoisuuteen pääasiassa naisten rooleja videopeleissä käsittelevällä videosarjallaan Tropes vs Women in Video Games. Sarja rahoitettiin massiivisen suositulla Kickstarter-joukkorahoituskampanjalla ja sen tähän asti julkaistut kuusi osaa ovat katsottavissa Sarkeesianin Youtube-kanavalla. Jokainen uusi osa on ilmestyessään aiheuttanut kuhinaa peliharrastajien parissa ja näin kävi myös kesäkuussa, kun Sarkeesian julkaisi uuden seksualisoituja ja esineellistettyjä naishahmoja käsittelevän jaksonsa.

En alun perin ollut kovinkaan kiinnostunut kyseisestä videosta. Olin sivunnut Sarkeesiania aivan ensimmäisessä Pelipohdinnat-jaksossani, jossa keskityin tietoisesti puhumaan enemmän naishahmoja koskevasta keskustelusta yleensä sekä sen puutteista. Vaikken ollutkaan täysin samoilla linjoilla Sarkeesianin kanssa, halusin enemmänkin keskittyä itse valloillaan olevaan keskusteluun kuin häneen itseensä.

Mutta kuinkas sitten kävikään?

”Ei perhana mulla meinaa koko ajan palaa käämit tän videon kanssa. 

Sarkeesian ei joko ymmärrä modernien pelityyppien perusperiaatteitakaan, tai jättää ne tahallaan huomiotta tukeakseen omia näkemyksiään. Hän antaa usein puhuessaan sen vaikutelman, että naispuolisiin hahmoihin kohdistuvat väkivallan teot eivät olisi mahdollisia miespuolisia NPC:tä kohtaan, joka etenkin sandbox-pelien kanssa ei voisi olla kauempana totuudesta…”

Muun muassa näin kirjoitin omalle Facebook-sivulleni vielä videota katsoessani. Ja vaikka en vieläkään voi olla täysin samaa mieltä videon kanssa, näyttää tämä teksti näin jälkikäteen katsottuna pöyristyttävän kiihkoontuneelta. Etenkin kirjoituksen viiimeinen lause, jossa asetun ylimielisesti jokaisen naispuolisen peliharrastajan puolestapuhujaksi (“Ja totta kai tämäkin fiasko kusee ensisijaisesti juuri naispuolisten peliharrastajien ja feministien kintuille”) oli selkeä virhe.

En vieläkään aivan ymmärrä, miksi provosoiduin niin vahvasti Sarkeesiania käsittelevää jaksoa kirjoittaessani. Sarkeesian on ollut havaintokentässäni vain ohimenevä ilmiö, joka nousee aina uuden videon myötä esille ja katoaa sitten aivan yhtä nopeasti. Ehkä kyse oli vain väärin suunnatusta intohimosta, jonka tarkoitukset olivat kuitenkin pohjimmiltaan hyviä. Minä todella halusin, että tämä keskustelu kävisi kuumana ja saisi aikaan edistystä pelialalla, joten ehkä juuri sen takia halusin niin kovasti nostaa esille Sarkeesianin (eli keskustelun keulakuvan) virheet ja ohjata sitä paremmalle tielle.

Mutta tiedätte varmaan, mitä vanha kansa sanoo hyvistä aikeista.

Onnekseni tiedostin itsekin aiheen herkkyyden ja päätin hakea hieman ulkopuolista näkökulmaa. Aloitin aiheeseen liittyvän keskustelun Facebookin Geeks Unite! (Finland) -ryhmässä, ja juuri tämä keskustelu oli välttämätön jakson lopullisen hylkäämisen kannalta.

”Olet kyllä varmaan ensimmäinen, jonka kuulen pitävän Sarkeesianin työtä pahana/epäonnistuneena tms. Useimmat mun tuntemani pelaajanaiset, mä mukaan lukien, ovat sille kiitollisia ja ihailevat sen rohkeutta”, kommentoi eräs keskustelun osanottaja. Ja niin käsittämättömältä kuin se näin jälkikäteen kuulostaakin, niin tämä oli minulle todella yllättävää kuulla. Itse en alun perin voinut lainkaan ymmärtää, miten kukaan voisi nähdä Sarkeesianin puheilla olevan positiivista vaikutusta.

Aihetta puitiin keskustelussa varsin runsaasti, mutta kenties parhaiten siitä tuli itselleni esille, kuinka voimakas vaikutus naispuolisten hahmojen kuvaamisessa on nimenomaan naispuolisia peliharrastajia kohtaan ja kuinka sokeaksi olin itse tullut sille. Eräs keskustenlunaihe oli peleissä usein alueen köyhyyttä ja rikollisuutta kuvaamaan käytetyt prostituoidut. Itse olin sitä mieltä, että ne ovat hyväksyttävä, vaikkakin halpa väline välittämään nimenomaan alueen edellä mainittuja ominaisuuksia. Eräs keskustelija otti kuitenkin esille, että voivathan naiset osallistua muihinkin rikollispuuhiin kuin prostituutioon. Mitäköhän se kertoo minusta ja pelialan luomasta maailmankuvasta, kun olin mielessäni asettamassa vähäosaisia naisia automaattisesti myymään itseään? Keskustelussa nousi myös kovasti esiin kontekstin merkitys.  Eli ovatko seksualisoidut naiset esillä peleissä siksi, että konteksti niin vaatii, vai kirjoitetaanko näitä kohtauksia juuri siksi, jotta saataisiin vähäpukeisia naisia mukaan peliin?

Joka tapauksessa, olin yhä aikeissa julkaista jakson. Muutin käsikirjoitusta keskustelun pohjalta, kuvasin sen, hankin tarvittavan videomateriaalin Sarkeesianin jaksoon liittyen ja aloin editoimaan. Jokainen noin kymmenen minuutin pituinen jakso tarkoittaa osaltani 10–15 tunnin työtä ja editointi vie siitä ainakin puolet. Jo kuunnellessani omaa puhettani ensimmäisen kerran jokin tuntui särähtävän korvaan. Valitsin kuitenkin kuvaamastani materiaalista parhaat palat, editoin kasaan jakson raakaversion ja katsoin sen lävitse.

Voi taivas…

Minulla ei mennyt montakaan minuuttia tajuta, etten ikinä voisi julkaista kyseistä tekelettä hyvällä omallatunnolla. Mikään, mitä sanoin, ei kuulostanut vilpilliseltä ja kokonaisuus on mielestäni yhä ihan reilu kritiikki Sarkeesiania kohtaan. Mutta se tapa, jolla hyökkäsin yhden ainoan henkilön puheita vastaan, sai minut miettimään, miksi oikein olinkaan tehnyt tämän videon?

Pelipohdinnat on aina ollut vain kasa omia mielipiteitäni, ei asiantuntijalausuntoja. Mutta se on aina ollut kasa mielipiteitä, joiden uskoin tuovan jotain positiivista mukaan keskusteluun. Mitä positiivista naisten asemaan liittyen voisi syntyä videosta, joka (ironista kyllä) hyökkää sellaista naista kohtaan, joka näkemistäni virheistä huolimatta yrittää kuitenkin saada aikaan jotain parempaa? Sarkeesian itse ei tule koskaan videotani katsomaan, joten tyydyttäisikö hänen kritisointinsa lopulta mitään muuta kuin omaa omahyväisyyttäni?

”Lyhyestä historiastaan huolimatta pelialalla on runsaasti esimerkkejä ja syntipukkeja, joita voidaan osoitella. Ja vaikka menneen muistaminen on aina tärkeää, niin miksi tämä koko keskustelu on keskittynyt syyttelyyn ja ongelmien etsimiseen? Miksi niin pieni osa haluaa oikeasti korjata asioita?”

Näin olin itse sanonut ensimmäisessä Pelipohdinnat-jaksossani ja nyt olin pudonnut itse juuri samaan ansaan. Sen sijaan, että etsisin vastauksia tilanteen parantamiseen, keskityinkin kritisoimaan jotakuta, joka puolestaan yritti aidosti parantaa asioita. Se, onko Sarkeesian oikea henkilö tämän keskustelun keulakuvaksi, on yhdentekevää. Tärkeintä on, että keskustelun osanottajat keskittyisivät kukin etsimään ratkaisuja, sen sijaan, että syyttelisivät toisiaan. Alalla on tarpeeksi fiksuja ihmisiä tunnistamaan virheelliset argumentit oikeista, joten minun on turha yrittää lisätä ääntäni muun lauman joukkoon.

Kaiken kaikkiaan toivoisin, että keskustelun osanottajat yrittäisivät aggressiivisen kritiikin lisäksi tarjota myös positiivisia ratkaisuja jokaista maahan polkemaansa argumenttiaan kohtaan. Olen samaa mieltä siitä, että väärä tieto ja väittämät tulisi ehdottomasti pyrkiä korjaamaan, mutta keskittymällä ainoastaan toisten ihmisten kritiikkien alas ampumiseen ei asiaa saada ajettua eteenpäin sentinkään vertaa. Olen itse aikaisemmassa videossani kritisoinut Tomb Raiderin Lara Croftia kovalla kädellä, mutta en nostamatta samalla esille myös hyvää esimerkkiä Bioshock Infiniten Elizabethin muodossa. The Escapist Magazinen Jim Sterling on itsekin puhunut juuri Anita Sarkeesianista, mutta keskittyi pääasiassa nostamaan esille, kuinka turhaa häneen kohdistuva kritiikki ja viha itse asian vastustajien kannalta oikein on. Jopa puhuessaan naishahmoista yleensä, ja keskittyessään muiden antamiin lausuntoihin, Sterlingin videot tarjoavat aina myös miehen oman näkemyksen pelialasta ja sen tilasta.

Kyseistä jaksoa ei siis koskaan julkaistu, ja vaikka aionkin käsitellä naisten asemaa videopeleissä myös tulevaisuudessa, minulla ei ole mitään aikomusta suunnata enää ainuttakaan kritiikkiä Sarkeesianin suuntaan. Jos saisin mahdollisuuden, vaihtaisin mieluusti sanan hänen kanssaan, mutta muuten aihe on mielestäni loppuun käsitelty.

Tämä tapahtumasarja saattoi hyvinkin olla ensimmäinen kosketukseni videontuottajan ja julkisen puhujan etiikkaan liittyen. Vaikka teenkin vain amatöörimäistä videosarjaa pikkuruisella videokanavalla, se ei tarkoita, etteikö minulla ole velvollisuuksia katsojiani kohtaan. Minulla on velvollisuus tuottaa heille sisältöä, joka on tehty rehellisesti heitä varten, heidän viihdyttämisekseen, valistamisekseen ja ennen kaikkea suomalaisen pelikulttuurin edistämiseksi. Tällä kertaa palvelin katsojiani parhaiten heittämällä koko jakson romukoppaan.

Feminist Frequencyn kotisivut: http://www.feministfrequency.com/

Kaikki kuvat ovat joko © Anita Sarkeesian ja hänen Feminist Frequency -jaksostaan Women as Background Decoration: Part 2 – Tropes vs Women in Video Games tai kuuluvat minulle.

 

Niko Nikkilän nörttijuuret löytyvät lapsuuden ikimuistoisista saduista ja fantasiakirjoista, mutta niitä on viime vuosien vahvistettu entisestään sarjakuvien, elokuvien, tv-sarjojen ja etenkin pelien avulla. Suurin askel eteenpäin oli kuitenkin pelejä pohtivien videoiden teon aloittaminen ja sukeltaminen harrastajajournalismiin The Real Men’s Playgroundin kautta.