
Korttien ulkonäkö ei ole vuosien varrella juurikaan muuttunut.
Muistatko vielä, että Pokémonista on olemassa muitakin pelejä kuin GO? Monet ovat lapsuudessaan vaihdelleet kortteja koulun pihalla tai kenties vielä säilyttävät vanhaa Game Boy Coloria pöytälaatikossa. Pokémon-korttipeli ja -videopelit eivät kuitenkaan koskaan kadonneet mihinkään, vaan peleillä on edelleen sekä Suomessa että muualla maailmassa laaja, aktiivinen harrastajakunta. Uusia kortteja julkaistaan edelleen, ja videopelifanit odottavat koko ajan jännityksellä uusia paljastuksia marraskuussa julkaistavista seitsemännen sukupolven peleistä Pokémon Sun ja Pokémon Moon. Pelaaminen on myös järjestäytynyttä: Pokémon-fanit kaikkialla maailmassa kokoontuvat säännöllisesti tapaamaan toisiaan ja kilpailevat turnauksissa edetäkseen aina maailmanmestaruuskisoihin asti.
Organisoitunutta Pokémon-toimintaa, viralliselta nimeltään Play! Pokémon, järjestetään ympäri maailmaa. Sen peruspilari ovat Pokémon-liigat, vapaamuotoiset kerhot, jotka kokoontuvat viikoittain esimerkiksi paikallisissa pelikaupoissa tai nuorisotiloissa pelaamaan, keräilemään ja tapaamaan kavereita. Liigoja on toistakymmentä ympäri Suomea, ja jos omasta kotikaupungissa ei vielä ole, sellaisen voi perustaa itse. Mitään rajoituksia osallistumisen suhteen ei ole, vaan kaikki ovat tervetulleita iästä, kokemuksesta ja pelimuodoista riippumatta. Liigapelaamisesta voi myös ansaita promokortteja ja muita palkintoja, joita ei mistään muualta saa.
Kun oma 60 kortin pakka tai videopelitiimi on liigassa treenaamalla hiottu täydelliseksi, todellinen koitos ovat monet läpi vuoden järjestettävät turnaukset. Niissä kymmenet pelaajat ympäri Suomea kokoontuvat kilpailemaan tuotepalkinnoista sekä Championship-pisteistä, joita eniten keränneet palkitaan kauden lopussa kutsulla maailmanmestaruuskisoihin Yhdysvaltoihin. Toisin kuin liigoissa, turnauksissa sallittujen korttien määrä on rajattu: käytettävästä turnausmuodosta riippuen sallittuja ovat noin kahden tai viiden vuoden sisään julkaistut kortit, ja lista päivitetään kerran vuodessa. Pelaajat jaetaan kolmeen ikäsarjaan (junior -10, senior 11-14, master 15+) ja Play! Pokémon -organisaatio tarjoaa turnauksiin monenlaisia palkintoja, kuten pokaaleja, kortteja, pelimattoja, lippiksiä ja korttisuojia.

Aluemestaruuksissa jokaisen ikäsarjan 8 parasta palkitaan.
Korttipelaajan turnauskalenteri alkaa syksystä: loka-marraskuussa järjestetään kauden ensimmäiset kaksi aluemestaruusturnausta ja talven aikana useampia kaupunginmestaruusturnauksia. Kevään aluemestaruusturnaukset pidetään maalis-huhtikuussa, ja vuosi huipentuu touko-kesäkuussa järjestettäviin suomenmestaruuskilpailuihin. Turnausten aluerajat ovat kuitenkin vain nimellisiä, ja kaikkiin turnauksiin saa osallistua asuinpaikasta riippumatta. Tämän kiertokulun lisäksi läpi vuoden liigoissa järjestetään läpi vuoden pieniä League Challenge -turnauksia, joissa neljä parasta palkitaan erityisellä promokortilla. Myös jokaisen uuden korttisetin julkaisua juhlistetaan turnauksella: prerelease-turnauksissa kortit ostetaan paikan päältä ja niistä rakennetaan omien perusenergiakorttien kanssa 40 kortin pakka, jota sitten käytetään turnauksessa. Prereleaset ovat hyvä tapa päästä tutustumaan uuteen korttisarjaan ja kokeilla turnaukseen osallistumista rennossa ympäristössä, jossa kenelläkään ei ole ollut aikaa hioa pakkaansa loputtomiin.
Suomessa turnaukset keskittyvät enimmäkseen korttipeliin – myös videopelitoiminta on laajaa, mutta toistaiseksi melko epävirallista, sillä lajille ei ole saatavilla samanlaista virallista tukea kuin korttipelille esimerkiksi palkintojen muodossa. Viime keväänä saatiin kuitenkin järjestettyä Suomen ensimmäinen Premier Challenge -turnaus, ja lisää on todennäköisesti luvassa tulevaisuudessa. Aktiivisimmat pelaajat matkustavat lisäksi ulkomaille asti turnausten perässä. Myös videopelissä on omat tarkat sääntönsä: viralliset turnauspelit pelataan tämän hetken uusimmilla Pokémon-peleillä Omega Ruby ja Alpha Sapphire, ja sallituissa Pokémoneissa ja esineissä on omat rajoituksensa.

Korttipelin suomenmestaruuskisat viime toukokuussa.
Vuoden kohokohta on elokuussa järjestettävä maailmanmestaruusturnaus, joka kokoaa parhaat pelaajat yli 35 eri maasta kilpailemaan sekä korttipelissä, videopelissä että tänä vuonna ensimmäistä kertaa myös uudessa Pokkén Tournament -taistelupelissä. Pelaajia on satoja, ja palkintoja jaetaan tänäkin vuonna yli 500000 dollarin arvosta – kyseessä on siis todella suuren luokan tapahtuma. Tänä vuonna kisat järjestetään San Franciscossa, ja jälleen Suomesta lähtee joukko pelaajia edustamaan maatamme. Kotipuolessa tapahtumia seurataan virallisten livestreamien kautta. Vaikka pelaajia on Suomessa vähän moniin suurempiin maihin verrattuna, laatu korvaa määrän – viimeiselle kisapäivälle pääsevien 32 parhaan joukossa on usein joku suomalainen, ja onpa meillä myös kaksi maailmanmestaria vuosilta 2006 ja 2007.
Vaikka omat kortit tai videopelit eivät enää turnauskelpoisia olisikaan, harrastuksessa on aina tilaa uusille pelaajille. Suomen Pokémon-skene on varsin tiivis, ja erityisesti liigojen kautta vinkkejä ja opetusta löytää aina. Liigat ja useimmat turnaukset ovat täysin ilmaisia – korkeintaan isommissa turnauksissa saattaa olla muutaman euron pääsymaksu tilavuokran kattamiseksi. Itse kortteihin ja videopeleihin toki saa halutessaan menemään paljonkin rahaa, mutta alkuun pääsee vähälläkin. Niitä löytyy yhä jopa ruokakauppojen hyllyiltä, vaikkakin halvemmalla pääsee peli- ja muissa aihepiiriin kuuluvissa liikkeissä. Lisäksi liigalaisten kesken on tavallista lainailla kortteja turnauksia varten, miksei vaikka koko pakkojakin, eikä turnaukseen osallistuminen vaadi mitään tiettyä taitotasoa vaan kaikki ovat tervetulleita. Sinustakin voi tulla todellinen Pokémon-mestari!
Suomen virallinen liiga- ja turnausinformaatio löytyy Pokémon-foorumilta:
http://pkmn.foorumi.eu