Nörttitytöt

 

Onko elämässäsi leffakerhon mentävä aukko? Ei hätää! Torstaina 29.1. alkaa Nörttityttöjen uusi, kuukausittainen YouTube-sarja, jossa Nörttityttöjen kirjoittajista koostuva paneeli käsittelee hiljattain katsomaansa (ensi-ilta)elokuvaa. Leffakerho kokoontuu aina kuukauden viimeisenä torstaina kello 19.00.

Leffakerhon suoraa lähetystä voi seurata YouTuben tai Google+ -palvelun kautta!

Tammikuun elokuva on Birdman or (the Unexpected Virtue of Ignorance). Jos haluat osallistua keskusteluun elokuvasta voit jättää kommentin, twiitata tai lähettää vaikkapa sähköpostia ja kertoa mitä mieltä olit elokuvasta.

birdman

(AP Photo/Fox Searchlight, Atsushi Nishijima)

 

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Ohjaus: Alejandro G. Iñárritu

Käsikirjoitus: Alejandro G. Iñárritu

Näyttelijät: Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Emma Stone, Naomi Watts

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) on musta komedia paluuta tekevästä näyttelijästä (Michael Keaton), joka on jäänyt kuuluisan supersankarihahmonsa vangiksi. Kiinnityksen saaminen uskottavaksi Broadway-näyttelijäksi ei ole helppoa, ja näyttelijä päätyy ryhtymään ohjaajaksi. Päivät ennen ensi-iltaa ovat täyttä taistelua oman egon kanssa ja tunteiden vuoristorataa miehen yrittäessä pelastaa uransa ja välit tyttäreensä – sekä itsensä täydeltä tuholta.